Strona głównaInne"Zostawcie dzieci w spokoju". Ostra wymiana zdań w studio w sprawie tabletki...

„Zostawcie dzieci w spokoju”. Ostra wymiana zdań w studio w sprawie tabletki „dzień po”

Tabletka „dzień” po stała się ostrym przedmiotem sporu w polityce. W lutym do Sejmu trafiła nowelizacja prawa farmaceutycznego, który zakłada, że osoby powyżej 15 roku życia kupią bez recepty jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych, czyli właśnie tak zwaną tabletkę „dzień po”.

Za takim rozwiązaniem optuje przede wszystkim Lewica oraz Koalicja Obywatelska, a swój sprzeciw zgłaszają środowiska konserwatywne, na czele z Konfederacją. Konserwatyści uważają, że kontrowersje budzi wiek, od jakiego będzie można kupić ten środek, nazywany antykoncepcją awaryjną.

Jeśli chodzi o samą tabletkę, której działanie determinuje chemiczny związek octan uliprystalu, nie do końca znane są również skutki uboczne jej brania. Zdaniem niektórych, może ona źle wpływać na przykład na płodność.

Bosak kontra Żukowska w sprawie tabletki „dzień po”

Niedawno w studio Polsatu gościła między innymi posłanka Lewicy oraz wicemarszałek Sejmu i zarazem jeden z liderów Konfederacji – Krzysztof Bosak. Żukowska w sprawie nowelizacji ustawy prawa farmaceutycznego jednoznacznie określiła, że kobiety mają prawo do niebycia w niechcianej ciąży i tabletka powinna być dostępna nawet dla tych 15-letnich.

– Chcemy, żeby niechcianych ciąży, a co za tym idzie aborcji, było jak najmniej. Drogą do tego jest właśnie tabletka „dzień po” bez recepty – powiedziała Żukowska.

Krzysztof Bosak zareagował na te słowa posłanki Lewicy stanowczo i swoją wypowiedź zaczął od wymownych słów: – Zostawcie dzieci w spokoju i zajmijcie się czymś pożytecznym!

– Po to rodzice mają odpowiedzialność za dzieci, żeby mieć wpływ na to, co się z nimi dzieje. Lewica chce wciskać tak zwane pigułki „dzień po”, z których część ma charakter wczesnoporonny. Jest wielką krzywdą, jeżeli ktokolwiek chce tego typu preparaty aplikować swoim dzieciom, natomiast jeżeli już są tacy ludzie, to nie może się to dziać bez zgody rodziców czy lekarza. Najlepszym sposobem na niechciane ciąże jest zachęcanie młodych ludzi do wstrzemięźliwości seksualnej – powiedział wicemarszałek.

Kilka dni temu prezydent Polski Andrzej Duda zawetował nowelizację prawa farmaceutycznego.

Emilian Kamiński zadał swojej żonie pytanie chwilę przed śmiercią. Serce pęka

Znany i ceniony warszawski aktor Emilian Kamiński zmarł drugiego dnia świąt 2022 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Osierocił dwóch synów i zostawił żonę,...

Sylwester Maciejewski zatrzymany przez policję. Co zrobił Solejuk z „Rancza”?

Serial "Ranczo" widział chyba każdy z nas. Produkcja ta zaskarbiła sobie sympatię milionów Polaków, a postacie w niej grające zyskały status kultowy. Jedną z...

POPULARNE DZIŚ