Strona głównaWiadomości KrajPolitykaPłaca minimalna w Polsce wzrośnie? Minister rodziny: projekt ustawy został już wysłany

Płaca minimalna w Polsce wzrośnie? Minister rodziny: projekt ustawy został już wysłany

Od 1 stycznia bieżącego roku płaca minimalna w Polsce wynosi 4 242 zł brutto, natomiast już od 1 lipca najniższa krajowa ma wzrosnąć i wynosić równo 4 300 zł brutto. Okazuje się, że ta kwota może wkrótce wynosić jeszcze więcej, a wszystko za sprawą projektu ustawy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapewniła już, że projekt ustawy zmieniającej zasady wyznaczania płacy minimalnej w Polsce resort przesłał do wykazu prac legislacyjnych rządu. Będzie on zawierał podniesienie płacy minimalnej.

Chciałabym, aby kampania do Parlamentu Europejskiego o tym, co ludzi dotyczy: o budowie mieszkań, o europejskiej płacy minimalnej, którą teraz za pośrednictwem ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej chcemy wprowadzić. Projekt ustawy w tej sprawie został przesłany do wykazu prac legislacyjnych rządu i proponujemy w nim, aby płaca minimalna wynosiła 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. To jest zgodne z dyrektywą Parlamentu Europejskiego – powiedziała Dziemianowicz-Bąk na antenie radiowej Trójki.

Na jaką podwyżkę może liczyć przeciętny Polak?

Jak podaje Główny Urząd statystyczny średnie wynagrodzenie w I kwartale 2024 roku wyniosło 8147 zł brutto. Jeżeli to właśnie od tej kwoty liczyć by 60 procent, to płaca minimalna wynosiłaby dzisiaj około 4888 zł, a więc znacznie więcej niż po podwyżce, która wystąpi w lipcu.

Unijna dyrektywa 2022/2041 nie nakłada na państwa żadnych ograniczeń i regulacji w kwestii płacy minimalnej, ale stawia pewne warunki, które trzeba wziąć pod uwagę przy jej ustalaniu. Są to:

  • siła nabywcza ustawowych wynagrodzeń minimalnych, z uwzględnieniem kosztów utrzymania
  • ogólny poziomu wynagrodzeń i ich rozkład
  • stopy wzrostu wynagrodzeń
  • długoterminowe, krajowe poziomy produktywności i ich zmian

Emilian Kamiński zadał swojej żonie pytanie chwilę przed śmiercią. Serce pęka

Znany i ceniony warszawski aktor Emilian Kamiński zmarł drugiego dnia świąt 2022 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Osierocił dwóch synów i zostawił żonę,...

Sylwester Maciejewski zatrzymany przez policję. Co zrobił Solejuk z „Rancza”?

Serial "Ranczo" widział chyba każdy z nas. Produkcja ta zaskarbiła sobie sympatię milionów Polaków, a postacie w niej grające zyskały status kultowy. Jedną z...

POPULARNE DZIŚ