Niedługo w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W związku z tym Gazeta Wyborcza postanowiła przeprowadzić wśród naszych rodaków sondaż w sprawie chęci pozostania w Unii Europejskiej. Wyniki są bardzo klarowne.
W 2003 roku, czyli tuż przed wejściem Polski do Unii, odbyło się referendum, gdzie na pytanie „Czy jesteś za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej” opowiedziało się 77,45 procent ankietowanych. W badaniach CBOS ten odsetek sięgał nawet 90 procent.
Teraz, dwie dekady po wejściu naszego kraju w unijne szeregi, Gazeta Wyborcza zleciła sondaż. Pytanie brzmiało „Jak by pan(i) zagłosował(a), gdyby dziś odbywało się referendum w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej?”.
Polacy chcą zostać w Unii
Wyniki jasno obrazują tendencję, jaka panuje wśród mieszkańców nad Wisłą. Opcję „pozostania Polski w Unii Europejskiej” wybrało 72 procent badanych, natomiast za wyjściem z Unii opowiedziało się 16 procent. 12 procent z kolei nie mogło zdecydować się co do odpowiedzi.
Gazeta Wyborcza badanie zleciła firmie Opinie24, która przeprowadziła sondaż za pomocą wywiadów telefonicznych CATI na 1000-osobowej reprezentatywnej dorosłych Polaków. Badanie odbyło się w dniach 13-14 maja.
Jak podaje Gazeta Wyborcza najwięcej zwolenników opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej pochodzi ze wsi. Aż 19 procent badanych z prowincji chciałoby właśnie takiego rozwiązania. Spora grupa orędowników „polexitu”, bo 17 procent, to ludzie z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym.