Strona głównaWiadomości KrajPolitykaSondaż w sprawie pozostania Polski w Unii Europejskiej. Wyniki są jednoznaczne

Sondaż w sprawie pozostania Polski w Unii Europejskiej. Wyniki są jednoznaczne

Niedługo w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W związku z tym Gazeta Wyborcza postanowiła przeprowadzić wśród naszych rodaków sondaż w sprawie chęci pozostania w Unii Europejskiej. Wyniki są bardzo klarowne.

W 2003 roku, czyli tuż przed wejściem Polski do Unii, odbyło się referendum, gdzie na pytanie „Czy jesteś za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej” opowiedziało się 77,45 procent ankietowanych. W badaniach CBOS ten odsetek sięgał nawet 90 procent.

Teraz, dwie dekady po wejściu naszego kraju w unijne szeregi, Gazeta Wyborcza zleciła sondaż. Pytanie brzmiało „Jak by pan(i) zagłosował(a), gdyby dziś odbywało się referendum w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej?”.

Polacy chcą zostać w Unii

Wyniki jasno obrazują tendencję, jaka panuje wśród mieszkańców nad Wisłą. Opcję „pozostania Polski w Unii Europejskiej” wybrało 72 procent badanych, natomiast za wyjściem z Unii opowiedziało się 16 procent. 12 procent z kolei nie mogło zdecydować się co do odpowiedzi.

Gazeta Wyborcza badanie zleciła firmie Opinie24, która przeprowadziła sondaż za pomocą wywiadów telefonicznych CATI na 1000-osobowej reprezentatywnej dorosłych Polaków. Badanie odbyło się w dniach 13-14 maja.

Jak podaje Gazeta Wyborcza najwięcej zwolenników opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej pochodzi ze wsi. Aż 19 procent badanych z prowincji chciałoby właśnie takiego rozwiązania. Spora grupa orędowników „polexitu”, bo 17 procent, to ludzie z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym.

Emilian Kamiński zadał swojej żonie pytanie chwilę przed śmiercią. Serce pęka

Znany i ceniony warszawski aktor Emilian Kamiński zmarł drugiego dnia świąt 2022 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Osierocił dwóch synów i zostawił żonę,...

Sylwester Maciejewski zatrzymany przez policję. Co zrobił Solejuk z „Rancza”?

Serial "Ranczo" widział chyba każdy z nas. Produkcja ta zaskarbiła sobie sympatię milionów Polaków, a postacie w niej grające zyskały status kultowy. Jedną z...

POPULARNE DZIŚ