Strona głównaWiadomości KrajPolitykaMorawiecki obnażył hipokryzję Szczerby ws. uchodźców? Były premier odpiera oskarżenia komisji

Morawiecki obnażył hipokryzję Szczerby ws. uchodźców? Były premier odpiera oskarżenia komisji

Mateusz Morawiecki zeznaje dzisiaj przed komisją śledczą ds. afery wizowej. Jest to już druga wizyta byłego premiera na przesłuchaniu w tej kwestii. Jednym z głównych tematów rozmowy jest polityka migracyjna Zjednoczonej Prawicy, gdy ta jeszcze była u władzy. Morawiecki sprytnie odbijał piłeczkę na pytania przewodniczącego.

Afera wizowa mówi o domniemanej korupcji podczas przyznawania wiz do Polski przez pracowników służby konsularnej oraz urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wizy miały być wydawane imigrantom pochodzącym z Azji Południowo-Wschodniej oraz Afryki. Za wydawanie tychże wiz oferowano łapówki.

W sprawę zamieszany jest były prezes Orlenu Daniel Obajtek, który wczoraj nie stawił się na komisji, o czym można przeczytać TUTAJ. Komisja śledcza sprawdza nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 roku do 20 listopada 2023 roku.

Morawiecki zeznał, że o nieprawidłowościach przy wydawaniu wiz dowiedział się w sierpniu 2023 roku, a liczba nielegalnie wydanych pozwoleń dotyczyła kilkuset przypadków. Opozycja jednak mówiła o kilkuset tysiącach, co zdaniem byłego premiera było zagrywką pod publiczkę, bowiem zbliżały się wtedy wybory do Sejmu i Senatu.

Morawiecki mocno uderza w Szczerbę

Morawiecki mocno odpierał zarzuty komisji, mówiąc, że to Prawo i Sprawiedliwość zawsze stało na straży bezpieczeństwa Polski w sprawie imigrantów, chcących przyjechać nad Wisłę. – Uchroniliśmy Polskę przed faktyczną falą nielegalnej imigracji, wbrew decyzjom przyjętym przez rząd PO-PSL w 2014 i 2015 roku. Nasza polityka migracyjna polegała na powstrzymywaniu nielegalnej imigracji.

Następnie Morawiecki zaatakował przewodniczącego Komisji Michała Szczerbę z KO, przypominając mu jego zdjęcie, na którym paraduje z tabliczką z napisem „uchodźcy mile widziani”. Całe zdarzenie można zobaczyć na nagraniu poniżej.

https://twitter.com/RepublikaTV/status/1795749654770168244?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1795749654770168244%7Ctwgr%5E34a9e038755896a4f691e7b23b73f00474cb011a%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fdorzeczy.pl%2Fopinie%2F592140%2Fmorawiecki-pokazal-zdjecie-szczerby-uchodzcy-mile-widziani.html

Zdaniem byłego premiera, cała komisja ws. afery śledczej ma odciągnąć uwagę od paktu migracyjnego podpisanego przez Donalda Tuska. – Premier Tusk próbował stroszyć piórka, pokazywał się jako obrońca granicy przed nielegalną migracją. Tymczasem po sześciu dniach od utworzenia rządu nastąpiła pierwsza, a w kwietniu ostateczna zgoda, która będzie skutkować przypływem do kraju dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy migrantów.

Emilian Kamiński zadał swojej żonie pytanie chwilę przed śmiercią. Serce pęka

Znany i ceniony warszawski aktor Emilian Kamiński zmarł drugiego dnia świąt 2022 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Osierocił dwóch synów i zostawił żonę,...

Sylwester Maciejewski zatrzymany przez policję. Co zrobił Solejuk z „Rancza”?

Serial "Ranczo" widział chyba każdy z nas. Produkcja ta zaskarbiła sobie sympatię milionów Polaków, a postacie w niej grające zyskały status kultowy. Jedną z...

POPULARNE DZIŚ