Strona głównaWiadomości KrajSpołeczeństwoUrodziłeś się po 1968 roku? ZUS daje czas do lipca, trzeba podjąć...

Urodziłeś się po 1968 roku? ZUS daje czas do lipca, trzeba podjąć decyzję

Jeżeli urodziłeś się już po 1968 roku to ta sprawa dotyczy ciebie, jak i kilkunastu milionów twoich rodaków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze do początku lipca daje ci wybór w sprawie przeznaczenia składki emerytalnej. Opcje bowiem są dwie.

Zakład Ubezpieczeń społecznych pierwszy raz od ośmiu lat, a więc od roku 2016, otwiera tak zwane okno transferowe. Dzięki temu ci, którzy na emeryturę dopiero przejdą, mogą zdecydować, co stanie się z ich składkami emerytalnymi. Decyzję trzeba podjąć z powodu nowych zasad obowiązujących w ramach systemu emerytalnego.

Wszyscy Polacy urodzeni po 1968 roku, a więc ci, którym do emerytury zostało co najmniej 10 lat, powinno się określić: czy chcą, by należna im składka emerytalna w całości trafiała na ich subkonto w ZUS-ie, czy chcą część przekazywać na Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE).

Jak dokonać wyboru w sprawie przeznaczenia składki emerytalnej?

O tym, na czym to dokładnie polega. wypowiedziała się rzeczniczka ZUS-u na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis. – Każdy musi podjąć decyzję sam czy chce pełne składki zostawić na swoim koncie emerytalnym w ZUS czy też część z nich skierować do otwartych funduszy emerytalnych. W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (kobiety urodzone od 1974 roku) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (mężczyźni urodzeni od 1969 roku) – tłumaczy Kowalska-Matis.

Tak naprawdę jeżeli chcemy, aby składka w całości trafiała na nasze subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, wystarczy po prostu zostawić sprawę, tak jak jest. Brak przekazania informacji będzie właśnie rozpatrywany w taki sposób. Co jednak jeżeli chcemy to zmienić?

– Klient musi przekazać do ZUS-u wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. Może to zrobić do 1 lipca 2024 – dodała rzeczniczka.

Określać się oficjalnie w ZUS-ie nie muszą tylko ci, którzy chcą, by ich składka w całości trafiała na subkonto, ale także ci, którzy decyzję podjęli podczas poprzedniego okna transferowego. Zmiana dysponowania składkami nie dotyczy też osób, które w wiek emerytalny wejdą najpóźniej za 10 lat.

Emilian Kamiński zadał swojej żonie pytanie chwilę przed śmiercią. Serce pęka

Znany i ceniony warszawski aktor Emilian Kamiński zmarł drugiego dnia świąt 2022 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Osierocił dwóch synów i zostawił żonę,...

Sylwester Maciejewski zatrzymany przez policję. Co zrobił Solejuk z „Rancza”?

Serial "Ranczo" widział chyba każdy z nas. Produkcja ta zaskarbiła sobie sympatię milionów Polaków, a postacie w niej grające zyskały status kultowy. Jedną z...

POPULARNE DZIŚ