Jeżeli urodziłeś się już po 1968 roku to ta sprawa dotyczy ciebie, jak i kilkunastu milionów twoich rodaków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze do początku lipca daje ci wybór w sprawie przeznaczenia składki emerytalnej. Opcje bowiem są dwie.
Zakład Ubezpieczeń społecznych pierwszy raz od ośmiu lat, a więc od roku 2016, otwiera tak zwane okno transferowe. Dzięki temu ci, którzy na emeryturę dopiero przejdą, mogą zdecydować, co stanie się z ich składkami emerytalnymi. Decyzję trzeba podjąć z powodu nowych zasad obowiązujących w ramach systemu emerytalnego.
Wszyscy Polacy urodzeni po 1968 roku, a więc ci, którym do emerytury zostało co najmniej 10 lat, powinno się określić: czy chcą, by należna im składka emerytalna w całości trafiała na ich subkonto w ZUS-ie, czy chcą część przekazywać na Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE).
Jak dokonać wyboru w sprawie przeznaczenia składki emerytalnej?
O tym, na czym to dokładnie polega. wypowiedziała się rzeczniczka ZUS-u na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis. – Każdy musi podjąć decyzję sam czy chce pełne składki zostawić na swoim koncie emerytalnym w ZUS czy też część z nich skierować do otwartych funduszy emerytalnych. W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (kobiety urodzone od 1974 roku) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (mężczyźni urodzeni od 1969 roku) – tłumaczy Kowalska-Matis.
Tak naprawdę jeżeli chcemy, aby składka w całości trafiała na nasze subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, wystarczy po prostu zostawić sprawę, tak jak jest. Brak przekazania informacji będzie właśnie rozpatrywany w taki sposób. Co jednak jeżeli chcemy to zmienić?
– Klient musi przekazać do ZUS-u wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. Może to zrobić do 1 lipca 2024 – dodała rzeczniczka.
Określać się oficjalnie w ZUS-ie nie muszą tylko ci, którzy chcą, by ich składka w całości trafiała na subkonto, ale także ci, którzy decyzję podjęli podczas poprzedniego okna transferowego. Zmiana dysponowania składkami nie dotyczy też osób, które w wiek emerytalny wejdą najpóźniej za 10 lat.