Strona głównaBiznes i bankowośćPKO BP w ogniu krytyki. Poszło o oszustwa

PKO BP w ogniu krytyki. Poszło o oszustwa

PKO BP, czyli największy bank w Polsce znalazł się pod lawiną krytyki. Specjalna strona wykrywająca oszustwa ma coś do zarzucenia tej instytucji i wystosowała w związku z tym otwarty list.

PKO BP zrzesza aż około 12 milionów klientów, co sprawia, iż jest absolutnie największym bankiem nad Wisłą. Jak widać jednak nawet taki hegemon może mieć problemy w kwestii szeroko pojętych oszustw. O co tak właściwie chodzi grupie, która dba o bezpieczeństwo klientów?

Grupa niedlascamu.pl, jak sama o sobie mówi, jest „grupą profesjonalistów wykrywających oszustwa inwestycyjne”. Do ich zadań należy między innymi ostrzeganie przed podejrzanymi inwestycjami czy edukacja w temacie ochrony własnych pieniędzy.

PKO BP zaniedbuje ważne obowiązki?

Niedlascamu.pl w swoim liście otwartym opublikowanym na znanym portalu TELEPOLIS.PL zarzuca PKO PB, że niewłaściwie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa środków finansowych swoich klientów, co stanowi bardzo poważne oskarżenia.

Ich zdaniem bank nie wystarczająco dobrze monitoruje i raportuje podejrzane transakcje oraz podejmuje zbyt małe kroki w kwestii zapobiegania przestępstwom finansowym. Grupa niedlascamu.pl zaznacza, że wielokrotnie informowała PKO BP o podejrzanych numerach bankowych, które mogą być wykorzystywane do oszukiwania, lecz zostało to zignorowane.

PKO BP odpowiada na zarzuty

Wspomniany portal TELEPOLIS.PL, na którym opublikowano list otwarty do PKO BP, skontaktował się z bankiem, który odpiera zarzuty. Zdaniem władz banku każde zgłoszenie o potencjalnym oszustwie jest wnikliwe badane i rozpatrywane, lecz nie każde okazuje się prawdą.

Bank podkreśla, że obowiązuje go tajemnica i nie może udzielać informacji o zablokowaniu czyjegoś konta. Jest więc tak, że gdy grupa niedlascamu.pl przesyła zgłoszenie o możliwym oszustwie, bank nie informuje jej o podejmowanych w tej sprawie działaniach i finalnym rozpatrzeniu.

Oświadczenie PKO BP przesłane do redakcji TELEPOLIS.PL:

Dla banku dobro klientów i powierzonych nam przez nich środków było i jest priorytetem.

„Organizacja „Nie dla Scamu” została poinformowana, że bank podejmuje wszelkie niezbędne działania, zgodnie z obowiązującym prawem. Natomiast ze względu na obowiązujące przepisy prawa, w tym art. 104 prawa bankowego:

[Obowiązek przestrzegania tajemnicy bankowej] 1. Bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową, która obejmuje wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje,

nie możemy przekazywać osobom trzecim informacji o klientach, w tym prowadzonych rachunkach czy czynnościach podejmowanych wobec posiadaczy rachunków.”

Emilian Kamiński zadał swojej żonie pytanie chwilę przed śmiercią. Serce pęka

Znany i ceniony warszawski aktor Emilian Kamiński zmarł drugiego dnia świąt 2022 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Osierocił dwóch synów i zostawił żonę,...

Sylwester Maciejewski zatrzymany przez policję. Co zrobił Solejuk z „Rancza”?

Serial "Ranczo" widział chyba każdy z nas. Produkcja ta zaskarbiła sobie sympatię milionów Polaków, a postacie w niej grające zyskały status kultowy. Jedną z...

POPULARNE DZIŚ