Strona głównaWiadomości KrajSpołeczeństwoOscar Pistorius już na wolności. Za morderstwo odsiedział tylko 9 lat

Oscar Pistorius już na wolności. Za morderstwo odsiedział tylko 9 lat

Oscar Pistorius to były południowoafrykański biegacz, który światową sławę zdobył jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec rywalizujący na Igrzyskach Olimpijskich z pełnosprawnymi sportowcami. Pistorius przez genetyczną wadę urodził się bez nóg i biegał w specjalnych protezach.

Jego życie nabrało dramatycznego obrotu w lutym 2013 roku, gdy został aresztowany i oskarżony o zamordowanie swojej dziewczyny, Reevy Steenkamp. Pistorius twierdził, że pomylił ją z włamywaczem i strzelił przez zamknięte drzwi łazienki jedynie z zamiarem obrony siebie i własnego domu.

Sąd nie dał wiary tłumaczeniom utytułowanego biegacza i w 2014 roku uznał go za winnego popełnienia morderstwa. Obywatel Republiki Południowej Afryki otrzymał karę 13 lat więzienia, choć pierwszy wyrok wynosił jedynie 5 lat pozbawienia wolności.

W 2017 roku za sprawą apelacji prokuratury wyrok zwiększono do 13 lat. Pistorius łącznie za kratkami spędził  „zaledwie” trochę ponad 9 lat – 8,5 w ramach zasądzonego wyroku i siedem miesięcy aresztu.

Wolność, ale obarczona warunkami

Pierwotnie 37-letni obecnie mężczyzna miał wyjść na wolność dopiero w 2029 roku, ale dzięki specjalnemu prawu w RPA mógł ubiegać się o zwolnienie za dobre sprawowanie po odbyciu połowy zasądzonego wyroku. Uznano więc, że Pistorius jest już wystarczająco zresocjalizowany.

To, że legendarny lekkoatleta wychodzi na wolność, nie oznacza, że będzie mu ona przysługiwać w pełni. Pistorius bowiem będzie musiał stawiać się w domu o określonych porach czy też chodzić na terapię, by lepiej radzić sobie z agresją. Mężczyzna nie może także spożywać alkoholu i rozmawiać z mediami.

Na temat zwolnienia Pistorius z więzienia wypowiedziała się matka ofiary, June Steenkamp, która wybaczyła byłemu zięciowi to, co zrobił, lecz nie jest w pełni przekonana, że Pistorius powinien opuścić mury zakładu karnego. Dodała również, że obawia się o bezpieczeństwo innych kobiet.

Czytaj także:

Emilian Kamiński zadał swojej żonie pytanie chwilę przed śmiercią. Serce pęka

Znany i ceniony warszawski aktor Emilian Kamiński zmarł drugiego dnia świąt 2022 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Osierocił dwóch synów i zostawił żonę,...

Sylwester Maciejewski zatrzymany przez policję. Co zrobił Solejuk z „Rancza”?

Serial "Ranczo" widział chyba każdy z nas. Produkcja ta zaskarbiła sobie sympatię milionów Polaków, a postacie w niej grające zyskały status kultowy. Jedną z...

POPULARNE DZIŚ