Strona głównaWiadomości KrajPolitykaMinister sportu unieważnił dotację dla PZPN-u. Mowa o kilkuset milionach złotych

Minister sportu unieważnił dotację dla PZPN-u. Mowa o kilkuset milionach złotych

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras był dzisiaj gościem Radia ZET. Nitras potwierdził, że decyzja o cofnięciu wielomilionowej dotacji dla Polskiego Związku Piłki Nożnej na budowę Narodowego Centrum Szkolenia Badań jest nieodwracalna.

„W dniu 4.01.2024 r. Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras unieważnił decyzję poprzedniego ministra Kamila Bortniczuka o wpisaniu wniosku Polskiego Związku Piłki Nożnej pod nazwą projekt budowy Narodowego Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej w Otwocku w kwocie 304 264 318 zł w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2023 na listę wniosków zaproponowanych do dofinansowania” – tak brzmi oficjalny komunikat Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Inwestycję już w październiku zapowiadał prezes PZPN-u Cezary Kulesza na specjalnym zgromadzeniu w Otwocku, w którym miało stanąć centrum. W otoczeniu polityków Prawa i Sprawiedliwości, a także ówczesnego ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka zapewniano, że budowla powstanie.

Dom, który nie powstał

Centrum miało być wizytówką Polskiego Związku Piłki Nożnej i jednym z, a może nawet najnowocześniejszym tego typu budynkiem w Europie. Budowa miała ruszyć w tym roku i potrwać przez około trzy lata. Centrum nazywano „Domem piłkarskiej reprezentacji Polski”. Domem, który jeszcze nie powstał.

– Decyzja jest nieodwracalna. Co nie znaczy, że w przyszłości PZPN nie może kierować kolejnych wniosków – powiedział minister Sławomir Nitras na antenie Radia Zet.

„W trakcie szczegółowej analizy stwierdzono, że nie spełnia on kryteriów formalnych i merytorycznych niezbędnych dla finansowania tego projektu ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Informujemy jednocześnie, że decyzja pana ministra Bortniczuka nie była skuteczna i wiążąca dla Ministerstwa” – czytamy dalej w komunikacie resortu.

Sławomir Nitras jednocześnie zapowiedział, że nie będzie kładł szczególnej uwagi na piłkę nożną, jak to miała w zwyczaju poprzednia władza. Jego zdaniem futbol to sport tak prężnie rozwinięty i bogaty, że w ogromnej mierze powinien radzić sobie sam.

PZPN zdążył już odnieść się do decyzji Ministerstwa Sportu i Turystyki w poniższym wpisie na platformie X (dawniej Twitter).

Czytaj także:

Emilian Kamiński zadał swojej żonie pytanie chwilę przed śmiercią. Serce pęka

Znany i ceniony warszawski aktor Emilian Kamiński zmarł drugiego dnia świąt 2022 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Osierocił dwóch synów i zostawił żonę,...

Sylwester Maciejewski zatrzymany przez policję. Co zrobił Solejuk z „Rancza”?

Serial "Ranczo" widział chyba każdy z nas. Produkcja ta zaskarbiła sobie sympatię milionów Polaków, a postacie w niej grające zyskały status kultowy. Jedną z...

POPULARNE DZIŚ