Strona głównaWarszawaNa sygnaleSprawa Tomasza Komendy jednak nie umarła. Będzie głośne odwołanie

Sprawa Tomasza Komendy jednak nie umarła. Będzie głośne odwołanie

Jeszcze do niedawna sprawą Tomasza Komendy żyła cała Polska. Niesłusznie skazany na wiele lat więzienia mężczyzna stał się symbolem wadliwie działającego wymiaru sprawiedliwości. Tym, co najbardziej szokuje, jest fakt, że do tej pory nikt nie odpowiedział za niesłuszne wsadzenie Komendy za kratki.

Przypomnijmy, że Komenda spędził w zakładzie karnym 18 lat za rzekome zabójstwo młodej dziewczyny. Po tym czasie pojawiły się nowe dowody, które ostatecznie doprowadziły do oczyszczenia Komendy z zarzucanej mu winy. W marcu 2018 roku ku uciesze kibicującemu mu społeczeństwu wyszedł na wolność.

W 2021 roku Komenda otrzymał od Skarbu Państwa 12 milionów złotych odszkodowania i rozpoczął nowe życie. Na temat jego losów napisano książkę, a na jej podstawie nakręcono głośny film. Wciąż jednak w powietrzu unosił się smród wynikający z niewiarygodnej niesprawiedliwości wobec zwykłego człowieka.

Komenda odwoła się od decyzji sądu

Mimo iż niewinny człowiek przesiedział w więzieniu prawie dwie dekady z łatką bezwzględnego mordercy, to nikt w tej sprawie nie poniósł odpowiedzialności za feralny los poszkodowanego. Prawdziwi mordercy 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej stanęli już przed sądem i otrzymali surowe wyroki, jednak co z ludźmi, którzy zgotowali piekło Komendzie?

Sąd niedawno umorzył śledztwo mające na celu znalezienie winnych, co oznacza, że sprawa jest już z pozoru zamknięta, jednak zarówno Tomasz Komenda, jak i jego adwokat Paweł Matyja nie zgadzają się z tym werdyktem sądu i mają zamiar złożyć od niego odwołanie.

Nie godzi się na to, aby nikt nie poniósł odpowiedzialności za los, jaki spotkał Tomka Komendę. Ludzi skrzywdzonych przez system jest więcej, ale jego historia jest najgłośniejsza i urosła do rangi symbolupowiedział Matyja na łamach „Onetu”.

Walka Tomasza Komendy o sprawiedliwość trwa więc nadal i zapewne jeszcze trochę potrwa. Sprawy takie jak te potrafią ciągnąć się latami i nikt nie ma gwarancji, że ostateczna decyzja sądu będzie dla 46-letniego dziś mężczyzny pozytywna. Na domiar złego, Komenda zmaga się z nowotworem i jego stan zdrowia nie jest obecnie znany.

Czytaj także:

Emilian Kamiński zadał swojej żonie pytanie chwilę przed śmiercią. Serce pęka

Znany i ceniony warszawski aktor Emilian Kamiński zmarł drugiego dnia świąt 2022 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Osierocił dwóch synów i zostawił żonę,...

Sylwester Maciejewski zatrzymany przez policję. Co zrobił Solejuk z „Rancza”?

Serial "Ranczo" widział chyba każdy z nas. Produkcja ta zaskarbiła sobie sympatię milionów Polaków, a postacie w niej grające zyskały status kultowy. Jedną z...

POPULARNE DZIŚ