Strona głównaWiadomości KrajPolitykaAntoni Macierewicz musi przeprosić publicznie Donalda Tuska

Antoni Macierewicz musi przeprosić publicznie Donalda Tuska

Były szef rozwiązanej już podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz będzie musiał publicznie przeprosić premiera Donalda Tuska, Tomasza Siemoniaka i Radosława Sikorskiego. Wszystko przez wpis na platformie X (niegdyś Twitter), w którym zarzuca wymienionym politykom ukrywanie ludzi odpowiedzialnych za domniemany zamach w Smoleńsku.

Chodzi o wpis oznaczony datą 26 maja 2020 roku. Od tamtego momentu minęły więc prawie cztery lata. „10 lat, 122 miesięcy, 528 tygodni, 3699 dni: T. Siemoniak, D. Tusk, R. Sikorski i inni ukrywają przestępców, sprawców Tragedii Smoleńskiej. T. Arabski skazany, czas na resztę” – napisał Macierewicz.

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Macierewiczowi opublikowanie publicznych przeprosin wobec Tuska, Siemoniaka i Sikorskiego, a o wszystkim poinformował poseł Koalicji Obywatelskiej Roman Giertych, który pełnił rolę prawnika całej trójki.

„Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał przed chwilą Antoniemu Macierewiczowi przeprosić na platformie X (d. Twitter) D. Tuska, T. Siemoniaka i R. Sikorskiego za przypisywanie im ukrywania sprawców katastrofy smoleńskiej. Sąd uznał słowa posła PiS za skandaliczne, niedopuszczalne i nieprawdziwe. Miałem zaszczyt reprezentować wszystkich pomówionych tymi bezpodstawnymi oskarżeniami” – czytamy we wpisie Giertycha.

Wyrok nie jest na razie prawomocny, lecz jak mówi Giertych, niesłusznie oskarżonym politykom chodzi głównie o przeprosiny, a ewentualną grzywnę finansową Macierewicz powinien wpłacić na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Sąd jednak odrzucił apel o zadośćuczynienie.

– Sąd oddalił to żądanie, choć obejmowało symboliczne kwoty – po ok. 10 tys. zł i to na cel społeczny. Wydaje mi się, że jest spora szansa na korektę tego orzeczenia, bo po zmianie kodeksu postępowania cywilnego, która diametralnie zmieniła zasady egzekwowania przeprosin nakazanych przez sądy w sprawach o naruszenie dóbr osobistych, sądy chętniej zasądzają kwoty dla organizacji społecznych – powiedział Giertych na łamach „Rzeczpospolitej.

Czytaj także:

Emilian Kamiński zadał swojej żonie pytanie chwilę przed śmiercią. Serce pęka

Znany i ceniony warszawski aktor Emilian Kamiński zmarł drugiego dnia świąt 2022 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Osierocił dwóch synów i zostawił żonę,...

Sylwester Maciejewski zatrzymany przez policję. Co zrobił Solejuk z „Rancza”?

Serial "Ranczo" widział chyba każdy z nas. Produkcja ta zaskarbiła sobie sympatię milionów Polaków, a postacie w niej grające zyskały status kultowy. Jedną z...

POPULARNE DZIŚ